Tres in unum címmel tartottak kamarazenekari koncertet csütörtökön este a kőszegi zsinagógában. Az esten autentikus gregorián dallamok, középkori udvari zene és barokk muzsika szólalt meg. Virtuális látogatást tehettünk a Napkirály udvarában, Milánó gótikus templomaiban és Latin-Amerikában egyaránt. Szó szerint megemelkedett a lélek a kőszegi zsinagógában. A Szinergia Nyári Zeneakadémia Kamarakoncertjén Andrejszki Judit (ének), Mizsei Zoltán (ének, billentyűs hangszerek) és Szászvárosi Sándor (viola da gamba) lépett fel.
Már a koncert elején rögtönzött zenetörténti előadás részesévé vált a közönség. Mizsei Zoltán a viola da gamba hangszerről beszélt, megismerhették a résztvevők az esten megszólaló művek történetét, szerzőik életét, az adott korszak szellemiségét, hátterét. Így történhetett, hogy a milánói vörös kódexről ugyanolyan érdekes történeteket hallgathatott a közönség, mint a misztikus bencés apátnő életéről. Virtuális utazást tettünk a Napkirály udvarába, megtudtuk, hogy az uralkodó péntekenként zenészeivel, művészekkel beszélgetett, sőt maga is nagyszerű táncos volt. Szászvárosi Sándor a Versailles-i kastély színjátszási szokásait is ismertette a közönséggel. Megszólaltak darabok a középkorból, a reneszászból és a barokk korszakból is. Ellátogattunk I. Erzsébet, XIV. Lajos udvarába. Mások mellett felcsendültek Tobias Hume, Marin Marais viola da gambara írt művei. Andrejszki Judit, akit a közönség barokk énekművészként és csemballistaként is jól ismerhet Bingeni Szent Hildegárd, a látnoki képességű német misztikus, természettudós apátnő darabját énekelte el nagy átéléssel. Az ezeregyszázas években született művéből az Ordo virtutumból hallhatott a közönség részletet. Ez a darab az első fennmaradt oratóriumnak tekinthető. A koncert végén a közönség is elsajátított egy rövidke gregorián dallamot.
Nagy csendek, elhallgatások, a szakrális dallamokra válaszoló harangzúgás. Szent zene szólalt meg a zsinagóga csodálatos falai közt, amely megemelte a lelkünket.