Szeretettel hívunk minden Érdeklődőt a szombathelyi Weöres Sándor Színházzal együttműködésben megvalósuló eseményünkre, a Daliás idők című kötet bemutatójára és a hozzá kapcsolódó kiállítás megnyitójára november 17-én (csütörtökön) 17.00 órai kezdettel a szombathelyi Weöres Sándor Színházba.
A Daliás idők a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetében folyó többéves kutatás eredménye, a kötet a szombathelyi Németh László Szakkollégium történetét dolgozza fel hazai és nemzetközi kontextusban. A Németh László Szakkollégium történeti elemzésének elkészítésekor nem voltak kihagyhatók az előzmények: a vidéki középváros polgárainak néhány erjesztő kezdeményezése, valamint a főiskola – ahová számos ellenzéki értelmiségit hívtak meg előadás tartására – egyes tanárainak és hallgatóinak eresztéklazító szerepe az 1980-as években. A kutatás kiterjedt a szakkollégium történeti-szociológiai elemzése mellett a havonta (többnyire Velemben) tartott hétvégi szemináriumok, továbbá az országos szakkollégiumi hálózat megalakulását jelentő ifjúsági fórum részletesebb tartalmi (szociológiai-politológiai) elemzésére.
A programokon a részvétel ingyenes.
PROGRAM
2022. november 17. csütörtök, Weöres Sándor Színház
17.00 óra, aula: kiállításmegnyitó
A kiállítást megnyitja: Kondor Katalin
17.30 óra, Krúdy-klub: Könyvbemutató és múltidéző beszélgetés
A beszélgetés részvevői a kötet szerzői: Miszlivetz Ferenc, Sümegi István, Szabó Gábor, Szommer Ildikó, Tokaji Nagy Erzsébet.
Moderátor: Kovács Ágnes
Fellép: Bálint Éva, Szabó Róbert Endre színművészek és Szabó Tibor színművész, igazgató
A kötetet a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete június 10-én Budapesten, a 93. Ünnepi Könyvhéten, továbbá június 18-án Velemben, a számos szakkollégiumi eseménynek helyet adó Striling-villában is bemutatta, az eseményről készített összefoglalónk – képgalériával – megtekinthető az alábbi LINKEN.
A Daliás idők egy sorozat első darabja, hamarosan megjelenik még két kötet, Maradok civil és Fordított napló címmel.
Az 1970-es évek végétől, illetve az 1980-as évek elejétől fogva számos olyan kezdeményezés, mozgalom jött létre Magyarországon, melyek számbavétele és a rendszerváltoztatásban betöltött szerepük értékelése csak részben valósult meg. A témát tárgyaló szakirodalom legnagyobb része a központi hatalmi szervek, illetve a nagyhatalmak első számú vezetőinek szintjén elemzi a szovjet típusú politikai rendszer lebontásának előzményeit és eseményeit. Jóval kevesebb kutatás foglalkozik a regionális és helyi szintű átmenetek részleteivel, illetve az ott létrejövő civil szervezetekkel és mozgalmakkal, melyek tevékenységére vonatkozóan – professzionális intézményes háttér hiányában – csak sporadikusan maradtak fenn források. Ritka történész-kutatói szerencse ezért, hogy a Szombathelyen az 1980-as évek második felétől működő Németh László Szakkollégium dokumentumainak jelentős részét annak néhány tagja megőrizte. Ez a gazdag forrásanyag adott lehetőséget egy olyan mikro-történelmi kutatásra, amely nélkülözhetetlen a rendszerváltoztatás gyökereinek és folyamatainak átfogó értelmezéséhez, és egy – még sok munkát igénylő – szintézis elkészítéséhez.
Tokaji Nagy Erzsébet az egyike volt a szombathelyi Németh László Szakkollégium alapítóinak és vezetőinek 1987-től.