Nyolcvankét tudós, köztük Z. Karvalics László, intézetünk kutatója nyerte el 2022-ben a Magyar Tudományos Akadémia doktora címet. A kutatók, akik kiemelkedő tudományos munkásságukat akadémiai doktori értekezésükben összegezték, és azt sikeresen megvédték, kedden vehették át az MTA Székház Dísztermében a rangos cím megszerzését igazoló oklevelet.
„Az MTA doktora cím Akadémiánk egyik legnagyobb becsben tartott, hagyományos értéke” – mondta köszöntőjében Freund Tamás. Az MTA elnöke idézte az Akadémia küldetését, amely kimondja: „az MTA doktora cím független, országosan egységes, magasan kvalifikált szakértők által végzett, nemzetközi követelményeket integráló minőségbiztosítást nyújt.”
Benkő Elek akadémikus, az MTA Doktori Tanácsa elnöke kiemelte „A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság bírálati rendszerében jól látható, hogy e cím megléte, és az azt megelőző szigorú habitusvizsgálat eredménye milyen komolyan esik a latba az egyetemi tanári pályázatok elbírálásánál, de említhetem a tudományos tanácsadói vagy kutatóprofesszori kinevezéseket is”. Hozzátette, hogy a Magyar Tudományos Akadémia e cím birtokosai közül választja meg új levelező tagjait. Kollár László Péter főtitkár zárszavában annak a reményének adott hangot, hogy az MTA új doktorait a megtisztelő cím további aktivitásra sarkallja nem csupán egy szakterület kiválóságaként, hanem tudományszervezőként és tudomány-népszerűsítőként is.
Az MTA új doktorait az alábbi linken ismerhetik meg:
https://mta.hu/mta_hirei/mta-doktorai-2023-112755
Karvalics László értekezésének témája:
Akadémiai doktori értekezésében periodizációs nézőpontú vizsgálatot és egy új rendszerépítési kísérletet mutat be egy történeti időszak, az ún. hosszú 20. század meghatározására és belső korszakolására, valamint a rendszerkontrolljára javasolt problematikákról. A főleg amerikai szakirodalomra építő szintézise és rendszerelmélete a történeti eseményekhez nem kötött periodizációs kísérletet javasol az eseménytörténeti történettudomány rendszerezése ellenében. A szerző makrotörténeti látásmódja, a disszertációban pedig a szociológia, a kibernetika, az informatika, a gazdaságtudomány és elsősorban az információs társadalomtörténeti eredményeinek összehajlításával és értelmezésével létrejött eredmények értékelendők főképpen. Ezek alapján az értekezés szerzője újfajta kronológiai rendszerezést indítványoz, azaz egy ún. szimbiogenetikus és a kontrollstruktúrák változásaira fókuszáló elvet proponál. A másfél évszázadra nyúló 20. század átfogó képénél a dolgozatban többet kapunk: nem egyszerűen világtörténelmi megközelítést, hanem a világtörténelemnek a szerző szándéka szerinti új magyarázatát, melynek kulcsfogalma az információ.
képaláírás: Freund Tamás akadémikus, az MTA elnöke és Benkő Elek akadémikus, az MTA Doktori Tanácsa elnöke között Z. Karvalics László, az iASK kutatója
Forrás: mta.hu