A tizenkilencedik században élt Fanny Mendelssohn öccse neve alatt publikálta szerzeményeit, mert akkoriban nőként lehetetlen volt karriert befutni. Fanny Mendelssohn hosszú évszázadok után végre kilépett testvére árnyékából. Kőszegen két zongoratriója is megszólal december 19-én a Zsinagógában.
Fanny Mendelssohn (1805-1847) német romantikus zeneszerző és zongoraművész, Felix Mendelssohn nővére. Szülei ugyan távol akarták tartani a zenei pályától, igyekezetük hiábavalónak bizonyult. Férjhez ment Wilhelm Hensel királyi udvari festőművészhez, egy fiút szült, két unokája közül egyik filozófus, másik matematikus lett. Családjában szinte mindenki zenélt, a lány gyerekkorában édesanyjától kapta első zongoraleckéit, baráti társaságukhoz tartozott Beethoven is. Testvérével Felixszel együtt iratkozott be a berlini akadémiára. Mestere így dicsérte: „Úgy játszik, mint egy férfi!”
Apja nem engedte, hogy tehetségének megfelelően a művészpályán érvényesüljön, egy levelében azt írta, nem lehet élethivatása, csupán ékességként lehet a muzsika lánya életének része. Ma már szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy azért nem vállalhatja szerzőségét egy muzsikus, mert nőnek és nem férfinak született. Fanny kezdetben a testvére neve alatt jegyeztette be a műveit. A korabeli források ódákat zengenek arról az egyetlen hangversenyről, amelyet a vasárnapi koncerteken kívül, mint zongoraművész vállalt. 1838-ban testvére g-moll zongoraversenyét adta elő. Csak röviddel halála előtt adták ki saját nevén a szerzeményeit. Nagyon fiatalon halt meg, mindössze negyvenegy éves volt. A zenetudományi források szerint 460 művet szerzett. Kompozíciói közül a legkülönlegesebbek a zongoratriói, amelyek Kőszegen is felcsendülnek, a nemrég felújított Zsinagógában Sebestyén Ernő hegedűművész és barátai előadásában december 19-én (hétfőn) öt órai kezdettel.
A koncertre jegyek korlátozott számban az esemény kezdete előtt a helyszínen vásárolhatóak, emellett előfoglalás lehetséges a contact@archive.iask.hu e-mailcímen.
Szeretettel várunk minden Érdeklődőt!