1989. június 3-án indított ellentámadást a Kínai Néphadsereg a pekingi Tienanmen téren összegyűlt, demokratikus átalakulást követelő tüntető tömeg ellen. A tömegmészárlássá fajuló katonai beavatkozás, és az azt követő terror révén a kínai pártvezetés biztosítani tudta a távol-keleti országban a kommunista rendszer túlélését. Az eseményhez kapcsolódóan világszerte tüntetéseket szerveztek. Magyarországon is demonstráltak a kínai követség előtt. A híradó felvételén Joan Baez énekesnővel énekelnek a tüntetők, köztük Miszlivetz Ferenc is. A szomorú eseményre emlékezünk rövid összeállításunkkal. A cikkben a youtube-felvételt is megnézhetik.
Joan Baez amerikai folkénekesnő többször járt Magyarországon, adott koncertet a fővárosban. Írásunk apropóját az adja, hogy a művész részt vett az 1989-es hírhedt Tienanmen téri vérengzés elleni budapesti tüntetésen is.
Az előzményekről: 1989. június 3-án hajnalban a kínai hadsereg páncélos egységei bevonultak Peking utcáira, hogy szétoszlassák a tömeget, ekkorra már a visszafogott becslések szerint is a tüntetők száma elérte a kétmilliót! A beavatkozás hírére százezrek özönlöttek az utcára, hogy megakadályozzák a katonai akciót. A szombat éjszaka induló ostrom és a következő nap vérengzése azonban megtörte az ellenállást. A „véres vasárnap”, majd az azt követő országos letartóztatási hullám véget vetett a diákok demokratikus mozgalmának. Kína hivatalos álláspontja szerint 300, az emberi jogi szervezetek becslése szerint 5-10 ezer halottja és több tízezer sebesültje volt az összecsapásoknak. Mintegy 20 ezerre tehető a letartóztattak száma és 70 halálos ítélet született, amelyeket azonnal végre is hajtottak. A pekingi események híre döbbenetet váltott ki a világban és a magyar közvéleményben, és itthon már nem csupán az ellenzék válaszolt hangos tiltakozással az 1956-ra emlékeztető brutális beavatkozásra, de a magyar kormány is – a szovjet blokk országai közül egyedül – elítélte az eseményeket.
Május 25-én, a szükségállapot bevezetésére válaszul a fővárosban ülődemonstrációt tartottak a Kínai Népköztársaság Budapesti Nagykövetsége előtt. A szervezők élére az akkori Fidesz állt, a tüntetők szolidaritásukat fejezték ki a Pekingben tüntető diákokkal. A „véres vasárnap” hírére június 5-én a Kínai Nagykövetség elé néhány száz fiatal fáklyás felvonulásra gyűlt össze. A spontán szerveződő esemény rangját emelte, hogy a világhírű énekesnő, Joan Baez a sportcsarnoki koncertje után csatlakozott az eseményhez. A felvételen Miszlivetz Ferenc is jelen volt. Együtt énekel Baezzel a híradós összeállításban.
Június 7-re már szervezett keretek között, hatósági engedéllyel rendeztek demonstrációt a követség elé. A többezer fős tüntetéshez a legnagyobb ellenzéki pártok és jogvédő szervezetek is csatlakoztak, és tiltakozó petíciót nyújtottak át a budapesti kínai diplomáciai testületnek. A fővárosi eseménnyel párhuzamosan több vidéki városban is tartottak tiltakozó gyűléseket a pekingi vérengzések ellen.
JOAN BAEZ és a We Shall Overcome
mexikói-ír származású, amerikai énekesnő a bostoni egyetemen kezdett gitározni. Fiatal korában maga is érzékelte a társadalmi megkülönböztetést. Ez vezette a polgári jogi aktivisták közé. Eleinte csak népdalokat és balladákat énekelt, később Pete Seeger, Phil Ochs, Malvina Reynolds, Bob Dylan és mások gyakran politikai-moralizáló dalait is megszólaltatta. 1965-ben megalapított egy békemozgalmi intézményt (Institute for the Study of Nonviolence) és bekapcsolódott az amerikai polgárjogi mozgalmakba. A második koncertlemezére került fel először a We Shall Overcome című szám, amely a progresszív ifjúság himnusza lett. Az 1963-as óriási washingtoni béketüntetésen a tömeg ezt a dalt énekelte, mint ahogy a budapesti tüntetésen is. Baez idén lett 82 éves. Az interneten magas nézettségűek a felvételei. Egyik legnépszerűbb, amely a White House Celebration of Music from the Civil Right Movement-eseményen rögzített, amelyen Barack Obama elnök meghívására énekelt.
Hazánkban 1997-ben lépett fel legutóbb.
A híres dal szövege angolul:
We Shall Overcome
by Joan Baez
We shall overcome,
We shall overcome,
We shall overcome, some day.
Oh, deep in my heart,
I do believe
We shall overcome, some day.
We’ll walk hand in hand,
We’ll walk hand in hand,
We’ll walk hand in hand, some day.
Oh, deep in my heart,
We shall live in peace,
We shall live in peace,
We shall live in peace, some day.
Oh, deep in my heart,
We shall all be free,
We shall all be free,
We shall all be free, some day.
Oh, deep in my heart,
We are not afraid,
We are not afraid,
We are not afraid, TODAY
Oh, deep in my heart,
We shall overcome,
We shall overcome,
We shall overcome, some day.
Oh, deep in my heart,
I do believe
We shall overcome, some day.
A híradós felvétel, amely 1989-ben készült:
Fotók: wikipedia
Az eseményről olvashatnak még itt: