A magyar irodalomtudomány művelésében elért kimagasló eredményeiért Déry Tibor-jutalomban részesült Deczki Sarolta irodalomtörténész, a BTK Irodalomtudományi Intézet Modern magyar irodalmi osztályának tudományos munkatársa, és az iASK Agota Kristok Kutatócsoportjának ösztöndíjas kutatója. Az Osiris Kiadó irodalomtörténeti könyvsorozatában megjelent legújabb kötetét, a többéves kutatómunka eredményeit összegző Tar Sándor-monográfiát azóta a fővárosban, és az országban több helyen is bemutatták.
A díjazottat Závada Pál így méltatta: „Deczki Sarolta pályájának eddigi csúcsa minden bizonnyal a nemrég megjelent Tar Sándor-monográfia, hosszú évek munkájának eredménye. A szerző feltehetően alaposan megküzdött könyvének senkihez nem hasonlítható hősével csakúgy, mint Tar kivételes munkásságával, de az is átüt a sorokon, hogy igazán élvezte ezt a küzdelmet. És mindvégig magabízó öntudatossággal képviselte a kendőzetlen szembenézésnek azt a pozícióját, amelyből úgy tárhatja föl ennek az írónknak – illetve hajdani kollégánknak, kortársunknak – az emberi esendőségét, nyomorúságát, bűnét és keserves bukását, hogy közben szakmai mércéje rendületlen marad, hogy nyilvánvalóvá tegye, miért is van páratlan jelentősége ennek az életműnek.”
Déry Tibor özvegye ezzel a díjjal az irodalmi élet kimagasló alkotóinak munkásságát kívánta támogatni. A díjat odaítélő kuratórium elnöke Závada Pál író, titkára az Artisjus főigazgatója, Szinger András, tagjai pedig Bán Zsófia író, irodalomtörténész, Ilia Mihály irodalomtörténész és Keresztesi József író. Az első Déry-díjat 1984-ben adták át, azóta több százan részesültek az elismerésben. A 2022-es esztendő további díjazottjai: Krusovszky Dénes, költő, író, kritikus, Schein Gábor költő, író, műfordító, esszéista, és Sallai Katalin Krisztina magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanár.