Egészségügy
Az Intézet egészségügyi területen végzett Big Data alapú kutatásai arra keresik a választ, hogy
- lehetséges-e az egészségkassza hatékonyabb felhasználása a kiemelt halálozási kockázatú betegségeknél.
- létezik-e olyan alrendszer, amely jelezheti a lehetséges kitörési irányokat.
- a Finanszírozási és ellátási anomáliák a diagnosztikában és ellátásban hogyan térképezhetőek fel az OEP támogatásból generált betegéletútelemzésen és szakértői interjúkon keresztül.
Kutatásunk az interdiszciplináris (Big Data eszköztár alkalmazásaa, orvosszakmai mélyinterjúk, költség-haszon elemzések, valamint szociológiai hatástanulmányok) elemzéseken keresztül kíván egy új, a korábbiaknál pragmatikusabb megközelítést nyújtani a kiemelt halálozási kockázatú megbetegedéssel rendelkezők betegéletútját vizsgálva. Mélyinterjúinkból olyan korábban nem, vagy csak részlegesen vizsgált hipotézist állítottunk fel, melyek megerősítését vagy cáfolatát a Big Data elemzések és további orvosszakmai elemzések adják. A kutatás olyan, eddig a magyar tudományos irodalomban kevésbé vagy egyáltalán nem feldolgozott diagnosztikai vagy ellátási anomáliák bemutatására és elemzésére fókuszál, melyek mélyebb és kiterjedtebb elemzése az ellátás költségsemleges javulását és/vagy a páciensek életminőségjavulását eredményezheti.
Elemezzük részletesen az ellátási időket a hazai szívinfarktus kezelés során, valamint az adat alapú túlélésjavítás lehetőségeit a magyar egészségügyben a vastag- és végbélrákos páciensek betegútján keresztül.
Környezettudatosság
A fenntarthatóság témakörben egy Big Data alapú környezeti monitoring rendszert alakítottunk ki. Az ENSZ által meghatározott fenntartható fejlődési célok ismeretében egyre inkább a részvételi típusú döntési folyamatokra volna szükség, vagyis a lakosság, mint egy adott települést, térséget (akár a legjobban) ismerő és a lakóhelyére jellemző egyes környezeti hatásokat közvetlenül észlelő fél bevonása a településre, térségre vonatkozó mérési és döntési folyamatokba. Ennek érdekében egy pilot projektet hajtottunk végre, amely során egy olyan proof of concept (PoC) monitoring rendszer kidolgozása történt meg, amely rugalmasan bővíthető adatbevitelt és skálázható, akár valós idejű adatfeldolgozást tesz lehetővé, minél szélesebb felhasználói kör számára, a különböző környezeti problémák megoldására fókuszálva, pl. az illegális hulladék lerakók, a különböző zaj-, illetve szaghatások, amelyek térbeli és időbeli elhelyezkedését a lakosság észlelések formájában rögzítve, a döntéshozók számára gyorsabb és hatékonyabb megoldásokat tesznek lehetővé (azáltal, hogy a probléma jellege, s hatásai jobban dokumentáltak, visszakövethetőek, így az egyes összefüggések is könnyebben feltárhatóak, pl. a szag, vagy zaj. A megoldás alkalmazása jelentősen hozzájárulhat a társadalmi jóllét érzésének javításához.
Az elkészült rendszer három fő komponense az űrlap felület, amely biztosítja a lakossági észlelések gyors és egyszerű rögzítését, a környezeti szenzorok illeszthetősége, amelyekkel automatizált mérések adatait tudjuk rögzíteni (pl. az időjárási alapadatokat, mint hőmérséklet, szélsebesség, szélirány, vagy zajmérő, amelyek segíthetnek a probléma forrásának és jellegének azonosításában) valamint a dashboard felület, amelyen lekérdezhetők, illetve térben és időben is nyomon követhetők az egyes településekre jellemző észlelések (adott problémakör típusa, jellege és a probléma fokozata szerint).
A pilot rendszer teszt-verziójának elérhetősége: www.enviromind.hu