A mesterséges intelligenciáról – Podcast Z. Karvalics Lászlóval
A Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete kutatójával a Carnegie Council for Ethics in International Affairs nevű szervezet készített podcast-beszélgetést konferenciájuk alkalmából.
A társadalmi és egyéni élet minden részletét viharos gyorsasággal alakítják át a mesterséges intelligenciát és gépi tanulási algoritmusokat fejlesztő kutatások, s a hozzáférhetőségüket biztosító, hihetetlen gyorsasággal bővülő adattárolási és számítási kapacitások. Társadalmunk alkalmazkodóképességét a fenntarthatóság globális kihívásaihoz nagymértékben meghatározza majd, hogy képesek leszünk-e kiaknázni az adatok és az azokat kitermelő komplex rendszerek intelligens elemzésére épülő lehetőségeket. A küszöbön álló digitális forradalom minden területet átölel, nem csak a kulturális életet és a művészeteket alakítja át, hanem a társadalomtudományokat is megújítja.
A Digitális Társaság keretében végzett projektek az egyének és közintézmények „digitális adatmorzsáit” fogják rendhagyó módon összekapcsolni és elemezni.
A projektek közös célja, hogy az adatbányászat, a komplex rendszerek elmélete és a hálózattudomány segítségével globális, regionális, és településekre, illetve szervezetekre vonatkozó (társadalmi) trendeket tárjanak föl, és ezek követésére alkalmas monitorrendszereket építsenek ki.
Nem állítjuk, hogy ezekkel az eszközökkel átfogó válaszokat kaphatunk az élet nagy kérdéseire, képet kaphatunk azonban általuk – még ha „tükör által homályosan” is – egyre bizonytalanabb világunk fontosabb tendenciáiról és a gyorsan változó körülményekről, s ez már önmagában sem jelentéktelen eredmény.
A kutatás legfontosabb kérdései:
– Mik a jó és értelmes élet feltételei?
– Melyek az egyén és kisebb-nagyobb közösségek életminőségét javító tényezők és körülmények?
A projektek mindegyike nyílt adatokra, nyílt forráskódú megoldásokra alapoz, és a legfontosabb eredmények kreatív adatábrázolási technikák segítségével történő rendszeres (heti, havi) frissítésével más kutatócsoportok számára is szolgáltat információt.
A Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete kutatójával a Carnegie Council for Ethics in International Affairs nevű szervezet készített podcast-beszélgetést konferenciájuk alkalmából.
A projektet irányító Nápolyi Egyetem vezető professzora, Fabio Terribile korábban részt vett az FTI-iASK által szervezet nemzetközi KRAFT-konferencián is 2018-ban.
A kétnapos képzése során a Bramac munkatársaival közösen vizsgáltuk meg, milyen változásokra kell felkészülnünk a termelésben, minőségbiztosításban, karbantartásban.