Béke és háború: együttműködés és pusztítás a 21. században címmel november 20-21-én, ötödik alkalommal rendezték meg a Blue Sky Konferenciát Budapesten. A szervezők: a BTK Zenetudományi Intézet, a Kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete, az UNESCO Örökségmenedzsment és Fenntarthatóság Tanszéke, a Pannon Egyetem Kőszegi Kampusza, és az ISES Alapítvány.
A gyorsan változó és bizonytalan világban egyre fontosabbá válik a folyamatok megértése, és a jövőre vonatkozó forgatókönyvek megismerése. Az olyan globális kihívások, mint az éghajlati és a geopolitikai változások, az élelmezésbiztonság megteremtése nagyon aktuálisak. A világ válaszúthoz érkezett, és rajtunk múlik, melyik út mellett döntünk. A konferencia feltárta a különböző területek összefüggéseit, és elősegítette a globális örökségről, a jövő műveltségéről, és az egymással összefüggő válságok innovatív megoldásairól szóló interdiszciplináris párbeszédet.
A konferencia a következő témákat járta körül: Európa jövőjével foglalkozott, a globális hatalmi eltolódásokat elemezte, amely az ukrajnai konfliktus háborús fenyegetése, és a fegyverkezési verseny okozta geopolitikai változásokat helyezi középpontba. A rugalmasság, az alkalmazkodóképesség, a reziliencia volt a vizsgálat tárgya. Az előadók ebben a panelben a földminőség, az élelmezés- és a vízbiztonság fenntartása közötti kölcsönhatást vizsgálták. Kiemelt téma volt továbbá: a fenntarthatóság, az ellenállóképesség, és az energiastratégiák kritikus kapcsolódási pontjai. A kutatók a jövő műveltsége, a művészetek és a tudományok összekapcsolódásáról prezentáltak.
A konferencia résztvevői hétfő este Horváth Szabolcs zongoraestjét hallgathatták meg. A zeneakadémia kiváló hallgatója nyáron a Vukán Creative Art Tehetségtámogató verseny egyik győztese volt.