A kőszegi UNESCO Tanszék, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (iASK) és a Társadalomtudományok és Európa-Tanulmányok Intézete (ISES) Alapítvány a Pannon Egyetem közreműködésével idén ötödik alkalommal szervez nemzetközi Téli Egyetemet. A program címe: Újrarendeződés a bizonytalanság és a háború korszakában – A kultúra és az oktatás szerepe a béke megteremtésében. A rendezvény fő célja a kulturális, tudományos és politikai élet képviselőinek eszmecseréjéhez megfelelő kereteket biztosítani a lehető legszélesebb körű hallgatóság részvétele mellett.
A hagyományosan kőszegi rendezvény idén a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa gazdag programajánlatát bővíti és színesíti. Mintegy ötven országból több mint száz résztvevőre és előadóra számítunk, akik hibrid formában vesznek részt az eseményen.
A megnyitóra a Hangvillában, február 20-án, hétfőn, 10 órakor, a sajtótájékoztatóra 11.15-kor kerül sor. A további tanácskozások színhelye a Pannon Egyetem központi épülete lesz.
A Téli Egyetem előadói kísérletet tesznek arra, hogy szembenézzenek Európa és a világ aktuális problémáival. Központi kérdés az ukrán-orosz háború világtörténelmi hatásának, hosszú távú következményeinek elemzése, valamint a katonai biztonsággal szemben az emberi biztonság fogalmának újragondolása.
Terítékre kerül a környezeti válság, a migráció összetett problematikája, a digitális technológiák alkalmazhatósága, a közösségi média hatásmechanizmusa, a mesterséges intelligencia jövője, a társadalmi interakció új formájaként megjelenő inkluzív terek, virtuális helyszínek elemzése, a digitális jólét fogalma, a traumák hosszú távon érvényesülő hatása. A résztvevők a sokszínű és változó identitás fogalmát is megkísérlik újraértelmezni.
Az első napon a tudományos élet és a felsőoktatás kiemelkedő szereplőit, diplomatákat és az UNESCO szakértőit hallgathatják meg az érdeklődők. A rendezvény nyitó előadását Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke tartja, a tanácskozást videóüzenetben köszönti Shen Xiaomeng, az ENSZ Egyetem rektorhelyettese. Előadást tart – mások mellett – Gelencsér András, az MTA tagja, a Pannon Egyetem rektora, Sir Richard Shirreff katonai szakértő és a NATO európai főparancsnokságának nyugalmazott helyettese, a Háború Oroszországgal című nagy sikerű könyv szerzője, Emil Brix nagykövet, a Bécsi Diplomáciai Akadémia igazgatója, Ernesto Ottone-Ramirez, az UNESCO kulturális főigazgató-helyettese. Miszlivetz Ferenc, az FTI-iASK igazgatója a háború tovagyűrűző hatásairól, lehetséges kimeneteléről fog beszélni. Az összetett kérdéskört elemző kerekasztal-beszélgetést Szöllősi-Nagy András, az FTI-iASK tudományos tanácsadója vezeti.
Az egyhetes program során a Téli Egyetem vendégei részt vesznek az Veszprém EKF 2023 rendezvénysorozat kulturális programjain, zene- és kultúrtörténeti előadást hallgathatnak a Tihanyi Apátságban, február 22-én este pedig Binder Károly zongoraestjén vehetnek részt a Pannon Egyetem aulájában.
Az esemény online követhető az alábbi linken:
https://www.youtube.com/live/7nV-ibpLvZA?feature=share
Kiemelt kép: Hangvilla (az intézmény hivatalos fotója)