Hangzó város – zenetörténeti alapkutatás a társtudományok bevonásával
A Hangzó város koncepció kultúrtörténeti megalapozása végett, s ösztöndíjas kutatók bevonásával szintén elindult Kőszeg város polgári és egyházi zeneéletének feltáró kutatása. Kőszeg város átfogó zenetörtének megírása még várat magára. Az elmúlt évtizedekben történtek ugyan jelentékeny kutatások, kezdve a Városi Levéltárban őrzött középkori töredékek feltárásától (Radó Polikárp, Szigeti Kilián, Bariska István) át a város egész zenetörténetét bemutatását felvállaló tanulmányokon (Szigeti Kilián, Schrott Géza) egészen a részletesebb témák, mint a kőszegi fúvósok (Söptei Imre), orgonaépítők (Szigeti Kilián), vagy a katolikus kórus történetétét (Szerdahelyi Endre) feldolgozó könyvekig. A részletes, elemző, valamint a teljes dokumentumállományt feldolgozó kutatói munka azonban még előttünk áll. Arról nem is szólva, hogy mindezeket a társtudományok (helytörténet, szociológia, big data) bevonásával egy új, tudományközi platformra kívánjuk helyezni.
Az eddig megismert dokumentumok elképesztően gazdag zenei életet tárnak elénk már most, ami hasonlóan gazdag és szerteágazó, az alapfokú zeneoktatástól a publikációkon és koncerteken át a városi kulturális turizmusig ívelő, többéves programsorozatot vetít elénk. A feltáró munka Uwe Scheer ösztöndíjas és Mizsei Zoltán vezető kutató együttműködésében indult el. Az év során összegyűjtésre kerültek a kőszegi Városi Könyvtár történelmi folyóirattárának anyagában fellelhető zenei vonatkozású híradások. Elindult továbbá egy hasonlóan teljeskörű feltáró munka a Városi Múzeum dokumentumtárában, a Levéltár középkori kottás töredékeinél, valamint a Jézus Szíve plébániatemplom eddig teljesen feldolgozatlan és egyedülállóan gazdag, több mint ezer kottás kézirattal és nyomtatvánnyal rendelkező kottatárában is. Ezek eredményei legelőszőr kőszegi vonatkozású zeneművek kottáinak modern átírásában, valamint azok múzeumi és élő-hangzó bemutatásában (pl. a Városi Múzeum „Kőszeg és a zene” c. kiállításán) öltöttek testet.
A történeti háttér példáját – szintén ösztöndíjasok bevonásával – ugyanakkor elkezdtük összekapcsolni a mai zenei világ jövőbe mutató kreatív és innovatív, közösségfejlesztő és önnálló élményt adó zenélési, vagy akár tágabban értelmezett hangművészeti irányokkal. Ennek érdekében rendszeres iskolai foglalkozások indultak, de ide vonatkoznak a városi terekre reflektáló új hangművészeti kutatások, fejlesztések és zeneművek is.
2018-ban jelenik meg a feltárt zeneművek első válogatását tartalmazó CD „Kőszeg zenei aranykora 1.” címmel.