November 28-án este ünnepélyes keretek között tartotta meg díjátadóját a Nemzetközi Ingatlan Szövetség Magyar Tagozata, a FIABCI Hungary. A szervezet a Nívódíj Pályázatra beadott anyagunkat kategóriagyőzelemmel és emlékdíjjal ismerte el.
A Társadalomtudományok és Európa-tanulmányok Intézet Alapítvány (ISES Alapítvány) szellemi műhelyében, Miszlivetz Ferenc elképzelései alapján 2011-ben került kidolgozásra, majd 2012-ben publikálásra a „Kreatív város, fenntartható vidék” (Kraft)-koncepció. A Kormány 2014-ben döntött arról, hogy támogatja a Kraft-program, mint új regionális fejlesztési stratégia Kőszeg város példáján koncepció nemzeti programként történő részletes kidolgozását, valamint felkérte az ISES Alapítványt egy megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére. A megvalósíthatósági tanulmány tartalmazta egy „advanced studies” intézet tervét, így jött létre 2015-ben a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete, amely Kraft-központot működtet.
Idén ősszel a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete hét, a Kraft-programban felújított épületével (Bencés Rendház, Európa-ház, Festetics-Chernel-palota, Sgraffitós ház, Szemző-ház, Zwinger és Zsinagóga) nevezett a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatra.
Az épületleírásokkal, gazdag fotódokumentációval ellátott pályaművek elnyerték a nemzetközi zsűritől a „Városi léptékű fejlesztés” kategória I. díját, illetve a Kovács Attila Emlékdíjat. Az Emlékdíj győztesét Kovács Attila családtagjai és kollégái választották ki valamennyi nevezett közül.
A Kraft-program egy olyan integrált város- és vidékfejlesztési koncepció, amely a kis- és középvárosok lehetséges együtteseit figyelembe véve keresi a kreatív társadalmi energiák felszabadításának és újszerű összekapcsolásának még járatlan útjait. A Kraft-koncepció a már meglévő értékekre épít, azokat használja fel, illetve hasznosítja a jövő érdekében. Ennek első, konkrét, modellértékű fejlesztése Kőszeg, amely egyedülálló épített örökséggel, iskolavárosi identitással, nagy múltú kulturális, szakmai és vallási közösségekkel rendelkezik.
A felújított épületek nem csak műemlék-jellegükben váltak meghatározó jelentőségűekké, hanem funkciójukban is, amely ugyancsak a kreatív város elgondolásának példája. A fejlesztéseknek köszönhetően Kőszeg a Kraft-program célkitűzéseinek szellemében a kulturális örökségen alapuló élményturizmus egyik közép-európai központjává válhat.
Benyújtott pályázatunk megtekinthető az alábbi LINKEN.
A FIABCI Hungary 25 évvel ezelőtt 1997-ben rendezte meg először a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot azzal a céllal, hogy elismerje a magyarországi ingatlanfejlesztők, beruházók, tervezők, kivitelezők, üzemeltetők kiváló teljesítményét, megismertesse a hazai szakmai és a szélesebb közönséggel a létrehozott fejlesztéseket és nem utolsósorban, hogy elősegítse a FIABCI World Prix d`Excellence nemzetközi ingatlanfejlesztési pályázaton való részvételt.
Néhány kép a díjátadóról a képre kattintva elérhető (a képek forrása a FIABCI Hungary hivatalos oldala):