Miszlivetz Ferenc: Maradok civil
Miszlivetz Ferenc új könyve a Gondolat Kiadó gondozásában jelent meg.
Miszlivetz Ferenc új könyve a Gondolat Kiadó gondozásában jelent meg.
A kötet részletesen bemutatja a konferencia tematikáját, az előadások absztraktjait, az előadók rövid bemutatkozását, továbbá tartalmazza részben a konferencián elhangzott előadásokra, részben a témához kapcsolódó további kutatási eredményekre épülő publikációkat.
A Szombathelyen az 1980-as évek második felétől működő Németh László Szakkollégiumra vonatkozó dokumentumok jelentős részét a szakkollégium néhány tagja megőrizte, s ez a gazdag forrásanyag adott lehetőséget egy mikrotörténelmi kutatásra.
Jelen vállalkozás, a Keszthelyi történetek arra tesz kísérletet, hogy a páratlan szépségű Balaton parti kisváros jobban megérthesse korábbi sikerei, kreativitása titkait.
A kötetben a polgárokat keressük. Természetesen nem jogi értelemben, nem a státussal bíró személyeket, hanem a sorsukat mindenkor felismerő és vállaló embereket, a híreseket és a névtelen hősöket.
A települések céljai és programjai nagy hasonlóságot mutatnak, ugyanakkor mindegyikük rendelkezik olyan elképzelésekkel, melyek a helyi sajátosságokra építenek, vagy a helyi adottságokból, környezeti tényezőkből eredő problémákat kívánnak orvosolni.
Ennek a munkának az a célja, hogy támpontokat nyújtson a történeti épületek – elsősorban is a homlokzataik – állapotának megőrzését vagy éppen a rendelkezésre álló adatok és információk alapján történő hiteles visszaállítását célzó beavatkozások megalapozott megtervezéséhez és megvalósításához.
A szerző – Szántóné Balázs Edit – először 1993-ban foglalkozott a körmendi zsidóság történetével. Azóta tovább bővítette és kiegészítette a kutatásait, aminek eredményeit most adja közre.
Nagy András író, esszéista, immár évtizedek óta foglalkozik Kierkegaard műveivel, személyiségével, világával és hatásával. A jelen kötet újabb kutatásainak eredményeit tartalmazza.
A hosszú évek munkájának gyümölcsei beérni látszanak: elkészült az elmúlt évek, és a várható jövőbeni fejlesztéseket bemutató Képeskönyv.
Valóban Közép-Európában dől el Európa sorsa? Mi, közép-európaiak döntjük el, vagy valahol Nyugat-Európában igyekeznek dönteni – mint a történelemben már annyiszor – ismét nélkülünk rólunk?
Az itt elbeszélt eseménysor 1956. november 4-én kezdődik, a magyar forradalom leverésének hajnalán, a hidegháború egyik legdrámaibb fordulópontján, amikor jobb- és baloldalon egyszerre vált nyilvánvalóvá, hogy vége a nagy marxi illúziónak.
A digitális ember akkor maradhat ember, ha körültekintően és tudatosan rezisztenssé válik a digitális átalakulás adatalapú homogenizáló kényszereivel szemben.
Közép-Európa csakugyan Európa jövője, de könyvünk arról fog szólni, hogy milyen tennivalók és milyen perspektívák állnak előttünk ebben a régióban, amelyet hosszú időn át perifériának vagy ütközőzónának tekintettek.
A könyv kőszegi sorsokról szól. Megpróbáltuk rekonstruálni és értelmezni a különleges paloták, házak tulajdonosainak, lakóinak egyéni életútját, karrierjét, társadalmi presztízsét, kapcsolatait, gazdasági helyzetét, gondolkodásmódját, értékvilágát.