A császár és Kőszeg konfliktusa (1627-1635) – Tudomány a kocsmában

II. Ferdinánd és a lutheránus Kőszeg viszonya a 30 éves háború „árnyékában”

Előadó: id. Bariska István (történész, levéltáros)

Időpont: November 27. kedd 18.00 óra

Helyszín: Hotel Írottkő Bár, Kőszeg H-9730 Főtér 4.

Az eseményt online közvetítjük a www.iask.hu weboldalon és az FTI-iASK Facebook-oldalán (https://www.facebook.com/iask.hungary).

 

Gelencsér András: A füstbe ment bolygó – Tudomány a kocsmában

Tudomány kocsmában Előadó: Gelencsér András (egyetemi tanár, Pannon Egyetem) „Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy meg tudjuk mondani, a „kísérletnek”, amelyet az emberiség a Földdel végez, milyen hosszú távú következményei lesznek. Az ismereteink végesek és korlátosak, az éghajlat pedig egy összetett és kaotikus rendszer, ahol indokolatlan jóslatokba bocsátkozni…” (Gelencsér András) Időpont: 2018. június 18. hétfő 18.00 óra Helyszín: Zwinger…

Navracsics Judit: A kétnyelvűség és a kétnyelvű lét kérdései

Tudomány a kocsmában sorozat Előadó: Navracsics Judit, nyelvész, egyetemi tanár (Pannon Egyetem) „Az anyanyelv nem csupán a gondolataink formába öntésére szolgáló eszköz, hanem azt is alapvetően meghatározza, hogy milyenné válik a gondolkodásunk.” (Edward Sapir és Benjamin Lee Whorf hipotézise) A legtöbb európai országban az „egy nyelv – egy nemzet” nézet uralkodik annak ellenére, hogy nemzeti…

Magasházi Anikó: Mekkorát ugrik egy kis tigris? – Szingapúr és Dél-Kelet Ázsia

Tudomány a kocsmában sorozat Előadó: Magasházi Anikó (közgazdász, kutató FTI-iASK) A délkelet-ázsiai négy újonnan iparosodott országa, a „kis tigrisek”, köztük Szingapúr gazdasági felzárkózását elemezve fogalmazták meg a közgazdászok a nyolcvanas évek végén az „ázsiai fejlesztő állam” elméletét. Legalább annyira izgalmas a kilencvenes évektől bekövetkező újabb „ugrás” gazdasági és társadalmi fejlődésükben, továbbra is jelentős külföldi közvetlen…

Mátay Mónika: Titkok a falak mögött – Tizenegy kőszegi rejtély

“Kőszeg épített, néma tanúit, az épületeket szólaltatjuk meg, előhívva a sorsokat, történeteket, amelyeket rejtenek. A makroszkopikus megközelítés mellett érdemes mikroperspektívából is feltárni a közös múltat, a közösen megélt és átélt eseményeket, ami hozzásegít minket a múlt megértéséhez.” Tudomány a kocsmában sorozat Előadó: Mátay Mónika (történész ELTE, kutató FTI-iASK) Helyszín: Bécsikapu Étterem – Kőszeg 9730 Rajnis…

Az emberi tudás elemi egységei – evolúciós elemzés – Csányi Vilmos előadása a Tudomány a kocsmában

Az ember is, az állatok is gondolkodnak. Közöttük alapvető különbséget hoz létre az, hogy az ember képes gondolatait társaival közölni. A társas kommunikáció során a gondolatokból közösen elfogadott hiedelmek lesznek. Erre a mechanizmusra épült az archaikus és a modern világ valamennyi kulturális mozzanata. Előadó: Csányi Vilmos (biológus, etológus, professor emeritus ELTE) Helyszín: Ibrahim Kávéház és…